Jak se vyrovnávají podlahy?

Děsí vás rekonstrukce domu? Nebojte se, nejste v tom sami! FACHMANI, kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek, jsou totiž vaše jistota! Ať už se rozhodnete budovat svépomocí nebo s partou řemeslníků, fachmani vám od A do Z poradí, jak na to. Bez nervového kolapsu, bez zbytečných finančních ztrát, v adekvátním čase! A že těch nástrah a problémů může být! Se špetkou humoru to však nemusí být drama.

Fachmani – 16. díl je věnován podlahám v celém domě (Zdroj: Prima DOMA)

Fachmani to tentokrát vezmou od podlahy, na stavbu do Tišic totiž dorazí technik, se kterým proberou nejlepší způsob srovnání podlah. Každá místnost má v současné době jinou výšku a na mnoha místech jsou i díry. Postup a materiál tedy musí být zvolen tak, aby výsledek byl co nejrychlejší a nejkompaktnější. Technik poradí, že díry je třeba nejprve vyspravit, jinak by nivelační hmota měla příliš rozdílnou výšku a mohla by se propadat. Na vyspravenou podlahu proto přijde nejprve penetrace, a až poté nivelace. Samozřejmě je potřeba udělat i dilatační spáry či použít dilatační lišty.

Potřeba je vyřešit i podlahu v suterénu. V tom nakonec zůstane původní dlažba, kterou je třeba vyčistit jarovou vodou a poté jedlou sodou. Na dlažbu pak přijde adhezní můstek a na něj nivelační hmota s vlákny – ta svou větší pevností zajistí, že i kdyby se v původní dlažbě například trochu propadla spára, nivelační vrstva nepopraská. Navrch půjdou epoxidové podlahy – stejně jako do garáže díky své snadné opravitelnosti.

Pamatujete na víno, které chtěl investor Karel u domu zachovat, ale tak nějak se to nepodařilo? Karel na vínu stále trvá, a protože by chtěl ideálně malý vinohrad, pojede se inspirovat na Moravu.

Fachmani_16. dil (3)
Co dělat, když chce Karel u domu pěstovat vinnou révu? (Zdroj: Prima DOMA)

Pepa se vrátí do Měchenic k fotovoltaice spojené s tepelným čerpadlem, aby se podíval na zapojení řídicí jednotky.

Pepa s Josefem proberou, proč došlo k původně neplánované výměně topenářských rozvodů. Stavbyvedoucí Josef Beneš vysvětlí, že se s investorem Karlem dohodl na vyřezání trubek a výměně rozvodů, což firmě ulehčilo zateplení stropu v suterénu. Navíc se tím předešlo případným reklamacím – ocelové trubky totiž zvenku sice vypadají hezky, ale zevnitř bývají zarostlé, a rychle by se tak mohly zničit. Na topení by se navíc stejně měnily hlavice, za nové termostatické, a ventily, aby si samy mohly hlídat průtok vody podle teploty.

Fachmani_16. dil (1)
K čemu slouží takováto řídící jednotka? (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 25. 1. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima