Proč jsou někteří lidé v Česku Neviditelní?

Kdo jsou Neviditelní? Státní pomoc, či nízký výdělek jim nestačí na důstojné žití. Neumí jednat s úřady nebo si dohodnout lepší podmínky v práci. Běžné finanční služby jsou pro ně téměř nedostupné. Nemohou nebo neví, jak šetřit. Bezvýchodnou situaci musí často zvládnout sami. Podle hloubkové studie projektu Neviditelní skoro 10 tisíc mladých Čechů založí rodinu ihned po střední škole nebo ještě během studia, většinou však neplánovaně. Na roli rodičů nejsou dostatečně připraveni. Často nedokončí studium, nestihnou si pořídit bydlení, něco ušetřit, ani začít budovat kariéru.

Proč jsou někteří lidé v Česku Neviditelní? (Zdroj: Depositphotos)

1,3 milionu Čechů je Neviditelných

Průměrný roční příjem každého Neviditelného je o celých 154 000 korun nižší, než má člověk, který je pro společnost „viditelný“. Požádat o pomoc rodinu, na úřadě, v práci, v bance nebo v neziskovce? To Neviditelní nemohou, neumí nebo se stydí. Státní kasu ale lidé pracující ve stínové ekonomice, samoživitelé nebo nedobrovolně nezaměstnaní stojí až 174 miliard korun ročně. Na tento problém upozorňují ve společném projektu Spotřebitelské fórum, Centrum ekonomických a tržních analýz CETA, Provident Financial a další partneři.

Když se superschopnost mění v tíhu

Neviditelní představují skupinu, která je velmi těžko uchopitelná. Mají však určité společné znaky. Jsou to lidé nějakým způsobem vyčlenění, kteří přišli o pravidelný příjem a nedaří se jim vrátit do pracovního procesu. Nezapadají do škatulek státní pomoci. Neumí si říct o pomoc nebo se za to stydí. Nevědí, jak si vyjednat lepší pracovní podmínky. Často je trápí nízká finanční gramotnost. Neušetří, protože nemají z čeho. Běžné finanční služby jsou pro ně hůře dostupné. Trpí sociální izolací i strachem z toho, co přijde. Problémy často přenáší na své děti, z nichž potom vyrůstá další generace Neviditelných. „Chceme upozornit na to, kolika lidí se problematika neviditelnosti týká, zmapovat její důsledky a přijít s návrhem opatření, která situaci zlepší. Všichni lidé si zaslouží férový přístup a rovné podmínky a díky tomuto projektu budou Neviditelní nejen konečně vidět, ale i slyšet,“ říká Viktor Boczán, generální ředitel společnosti Provident Financial, která je iniciátorem projektu Neviditelní.    

Úzkost
Neviditelní mají neustálý pocit života nad propastí, nesmí onemocnět, nesmí se jim nic rozbít (Zdroj: Depositphotos)

13 podob neviditelnosti

Život není černobílý a určité riziko neviditelnosti hrozí každému znás.  
Jak jste na tom vy? Svůj osobní sklon k
neviditelnosti si můžete ověřit vtomto kvízu.

Odborníci z CETA ve  studii, která co do hloubky nemá v ČR obdoby, analyzovali českou společnost a identifikovali 13 skupin Neviditelných. „V roce 2021 postupně představíme prvních pět skupin: mladé rodiny, chudé studenty, samoživitele, lidi pracující ve stínové ekonomice a nedobrovolně nezaměstnané. V následujících letech se budeme postupně věnovat osmi dalším skupinám: nízkopříjmovým domácnostem, malopodnikatelům, seniorům, pracovníkům v neziskovém sektoru, lidem se zdravotním znevýhodněním, menšinám, eko farmářům či veteránům,“ říká Aleš Rod, ředitel Centra ekonomických a tržních analýz CETA.

Vlastní bydlení
Mladí lidé často bez podpory vlastní bydlení nedokážou získat (Zdroj: Depositphotos)

Za neviditelnost se platí

Neviditelní mají neustálý pocit života nad propastí, nesmí onemocnět, nesmí se jim nic rozbít. To zvyšuje stres, způsobuje deprese a ubíjí sebedůvěru, což Neviditelné natolik vyčerpá, že na řešení samotného problému jim často nezbývají síly,“ říká Kateřina Brikciová, psycholožka z terapeutické společnosti Dirivitu.

Znevýhodnění v platech, dávkách, nižší dostupnost cenově výhodnějších produktů a služeb či náklady spojené s nižší kvalitou života a stresem stojí průměrného Neviditelného 154 000 korun ročně. Náklady ze strany veřejných financí na všechny neviditelné mohou dosahovat až 174 miliard korun ročně. Neviditelní totiž odvedou méně na daních a pojištění, jsou jim vypláceny sociální dávky a další druhy pomoci.

„Tento problém není specifikum České republiky. Odhadujeme, že v Evropské unii se počet Neviditelných bude pohybovat mezi 40 až 100 miliony osob. V některých zemích je tento aspekt ještě umocněn dalšími problémy, jako je imigrace, vyšší míra kriminality, politická nestabilita nebo nízká vymahatelnost práva,“ říká Aleš Rod.

Účty
Každodenní problémy s účty trápí poměrně velké procento lidí (Zdroj: Depositphotos)

Pandemie odhalila neviditelnost v plné nahotě

Pandemie všechny tyto problémy umocnila. Mnoho lidí se ze dne na den ocitlo bez příjmu a muselo se spolehnout na úspory nebo státní pomoc. Na více než rok trvající ekonomická omezení byl ale připraven málokdo. Není proto divu, že osudových zvratů v době pandemie přibylo. Projekt Neviditelní nabízí možnost lépe porozumět potřebám lidí, kteří z různých důvodů musí čelit složité životní situaci. Přitom stát, firmy, ani i jejich okolí často nechápou nebo nevědí, jak jim usnadnit život. Pochopení a posílení empatie k potřebám Neviditelných je první krok, jak věci začít měnit k lepšímu,“ říká Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra.

V mladých rodinách chybí peníze na rozvoj dětí

Mladí rodiče často přijmou podřadnější práci, aby uživili rodinu nebo se pokusili dostudovat. „Roční propad příjmů zapříčiněný nedokončeným vysokoškolským vzděláním činí až 90 156 Kč,“ říká Aleš Rod z CETA. Mladým rodičům často nezbývají peníze na zaplacení kroužků nebo sportovního vybavení pro děti. Obecně nemohou rozvíjet své potomky tak, jak by si přáli, což může mít na děti celoživotní dopad. Část starostí mladí rodiče přenášejí na prarodiče. Ti jim pomáhají s bydlením, hlídáním dětí nebo finančně. Pokud takovou možnost mladá rodina nemá, žije se jí podstatně hůře.

Ztráta zaměstnání
Ztráta zaměstnání může dotyčného doslova srazit na kolena (Zdroj: Depositphotos)

Ztráta volnosti bolí

Důsledky neviditelnosti nejsou jen finanční. Neplánované početí se promítá i do horších partnerských vztahů. Kvůli dětem totiž spolu mnohdy zůstanou páry, které by se jinak rozešly. „Rodičovství přináší obrovskou řadu změn, na kterou mladí často nejsou připravení. V kontrastu s bezdětnými vrstevníky to pociťují ještě intenzivněji. Téměř ze dne na den se jim změní život, přestanou se vídat s kamarády. Ztrácí volnost, neodpočinou si. To všechno vede k větší nespokojenosti,“ říká psycholožka Kateřina Brikciová z Dirivitu. Obranou proti takovým pocitům může být sdílení. Partneři by si měli povídat, smát se, sdílet společné zážitky, být spolu beze slov. Tyto pozitivní vklady na citové konto pak pomohou lépe snášet stres a starosti. 

Nejtěžší je udělat první krok

„Z každodenního kontaktu s mladými rodiči víme, jak obtížné je udělat první krok ke změně. Vykročit z komfortní zóny, i když se v ní žije těžko, je pro některé z našich klientů téměř nemožné. Proto jsme se rozhodli stát se partnerem projektu Neviditelní pro skupinu Mladých rodin. Doufáme, že se následující konkrétní opatření podaří dostat do povědomí co nejvíce lidí,“ říká Markéta Šulcová, ředitelka Zajíčka na koni. Tato nezisková organizace pomáhá rodinám a zařízením pečujícím o děti a mladistvé ze znevýhodněných skupin obyvatel.  

Bydlení
Společné bydlení s dalšími lidmi je často nutností, jak vyřešit nájemné (Zdroj: Depositphotos)

Co mohou mladí rodiče udělat pro zlepšení své situace?

  • PŮJČOVAT SI VĚCI A SDÍLET INFORMACE. Nekupovat, co není nutné. Hodně věcí si mohou půjčit od známých nebo například z pražské Library of Things, brněnské Knihovny věcí, Půjčím.to, SharyGo a podobných služeb. Mají také možnost zapojit se do facebookových skupin a sdílet informace například o postupu při vyřizování rodičovského příspěvku.
  • SVÉZT SE NA VLNĚ UDRŽITELNOSTI. Díky používání věcí z druhé ruky ušetří nejen peníze, ale také planetu. Mohou se podívat do nejbližšího RE-USE centra (Ostrava, Praha, Brno), secondhandu nebo projít swapovací (výměnné) skupiny na Facebooku atd.
  • VYUŽÍT POMOC POTRAVINOVÉ NEBO NÁBYTKOVÉ BANKY. Potravinové banky jídlo dodávají neziskovým organizacím a tam jej pak rozdávají potřebným. Každá neziskovka má nastavená vlastní pravidla, komu a jak často pomoc vydá. Někdo vydá pomoc každému, kdo přijde. Někde potřebují například Potvrzení o nároku na potravinovou pomoc. To mladým rodičům vydají na OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí). Podobně fungují i nábytkové banky.
  • VYUŽÍT POMOC OKOLÍ. Mladé rodiny nemusí být na všechno samy. Mohou se ptát zkušenějších. Využívat nabízenou pomoc od rodičů a přátel. Aby mohly řídit auto, musí chodit do autoškoly. I na rodičovství by se občas nějaký kurz hodil. Za malý poplatek nebo zdarma mohou vyzkoušet např. Aperio, Akademie rodičovství, webinář Evy Kiedroňové, neziskovku O děti postaráno.
Potraviny
Potravinové banky zásobují základními potravinami potřebné (Zdroj: Depositphotos)
  • MLUVIT O PROBLÉMECH. Mluvit o problémech je v pořádku. Jejich formulování umožní vyjasnit si příčiny a možnosti řešení situace. Výsledkem může být cenná rada, po níž se mladým rodinám určitě uleví. Pokud je toho na ně moc, mohou využít služeb psychologa. Mohou vyzkoušet online terapie od Terap.io nebo Hedepy. Existují i terapie placené pojišťovnou. Nárok na ni mají na základě doporučení od praktického lékaře.
  • VYSTŘÍDAT SE. Je nutné, aby byla pozice partnerů vyvážená. Když i mladá maminka bude mít prostor na pár hodin měsíčně pracovat a přispívat do rodinného rozpočtu, bude vztah rovnoprávnější. Oba partneři by měli mít k dispozici stejný čas pro sebe, na koníčky nebo setkávání s přáteli. Často se stává, že "větší právo" na zájmovou činnost má otec živitel. To pak vede k napětí ve vztahu a izolaci ženy.
  • PODPORA Z VEŘEJNÉHO SEKTORU. Samy mladé rodiny, stejně jako ostatní občané, svými daněmi přispívají k tomu, aby státní instituce poskytovaly pomoc lidem, kteří ji potřebují. Měli by tedy využít pomoci, na kterou mají právo – sociální příspěvky, potraviny, věci, vzdělávací a rekvalifikační kurzy nebo kroužky pro děti. Všechny tyto služby mají „předplacené“ ze svých daní.
Hlídání
Hlídání dětí umožní mnohým rodičům nastoupit dříve do zaměstnání a zlepšit tak svou situaci (Zdroj: Depositphotos)

Jak mohou pomoci firmy?

Značný vliv na situaci mladých rodin mají v neposlední řadě také zaměstnavatelé. „Mladí rodiče ocení pravděpodobně jiný tip benefitů než jejich bezdětní kolegové. Je proto dobré být v tomto ohledu flexibilní. Můžete nabídnout pomoc s hlídáním dětí nebo jim dopřát něco pro radost, na co by jinak v jejich napjatém rozpočtu nezbyly peníze. Touto speciální péčí získáte velmi motivované a loajální zaměstnance,“ říká Anna Machová, HR expertka z Providentu.

Mezi oblasti, kde mohou pomoci firmy, patří:

  • FLEXIBILITA PRÁCE: Možnost přizpůsobit si dobu a množství práce pomáhá nejen mladým rodičům. Úprava pracovní doby, home office, úvazky s pružnou pracovní dobou, stáže pro získání zkušeností v pracovní kariéře. To vše pomůže zaměstnancům, kteří vám vaši důvěru vrátí v budoucnu.
  • KONTAKT SE ZAMĚSTNANCI: Snažte se udržovat vazbu s lidmi, kteří vaší firmou prošli, byť se třeba jednalo o krátkodobou brigádu při studiu nebo během letních prázdnin. Pište si kontakty a posílejte jim informace o nových volných pracovních pozicích, stážích, vzdělávacích kurzech a workshopech.
  • PODPORA MLADÝCH: Diplom zdaleka neznamená jistotu, že získáte kvalitního zaměstnance. Diplom neznamená nadšení, odhodlanost, pracovitost, věrnost… Proto je také v řadě zemí upouštěno od zažité praxe „diplom = kvalita“.
  • NABÍDNĚTE VÍCE: Pokud se potýkáte s nedostatkem zaměstnanců, zkuste se zaměřit právě na mladé rodiče nebo samoživitele. Nabídněte jim pracovní benefity jako je podpora bydlení, hlídání dětí či podpora vzdělávání. Získáte tak velmi motivované a věrné zaměstnance. 
Rodina
Spousta mladých rodin nezvládá povinnosti rodičů i zabezpečení svých blízkých (Zdroj: Depositphotos)

Jak by se měl změnit systém veřejné pomoci?

Ačkoli skupinu Mladých rodin řadíme mezi Neviditelné, automaticky to neznamená, že se o tyto osoby nikdo nezajímá nebo že jejich směrem není alokována podpora. Ne vždy je ale systém efektivní. „Dá se říci, že mladé rodiny se tak trochu nešťastně dostávají do ještě většího stínu skupiny samoživitelů. Slova o nutnosti pomoci samoživitelům, nehledě na to, do jaké míry jsou vyslyšena, z úst politiků zaznívají velmi často. Mladé rodiny jsou tak trochu opomíjeny. I přesto, že se dle naší analýzy nejedná o příliš početnou skupinu, je potřeba na ni myslet. Správně zacílená malá pomoc může totiž přinést velké zlepšení,“ uvádí Aleš Rod z CETA.

Systém sociální podpory je velmi robustní a provázaný. Takže je obtížné jej měnit. Mladým rodinám by ulevily následující úpravy:

  • PŘEDŠKOLNÍ PÉČE: Rodiče, kteří nemají možnost hlídání, často začínají obnovovat kariéru až po nástupu dětí do jeslí, školky nebo školy. Tyto instituce by měly být dostupné pro všechny sociální skupiny a věkové kategorie dětí.
  • DOKONČENÍ STUDIA: Podpora celoživotního vzdělávání a usnadnění podmínek mladým rodičům při studiu je výhodná nejen pro ně, ale také pro veřejné finance. Investice do mladých rodičů se v budoucnu mnohonásobně vrátí.
  • OTCOVSKÁ DOVOLENÁ: Otcovská dovolená zvyšuje konkurenceschopnost žen na trhu práce. Posiluje i jejich sebevědomí, pocit rovnocennosti.
  • FLEXIBILITA PRÁCE: není dobré nutit matky přerušovat ekonomickou činnost jako podmínku čerpání státní finanční podpory. A to jak před porodem, tak po něm. Kontakt s pracovním prostředím je klíčový pro budoucí konkurenceschopnost žen.
  • VOLNÝ ČAS: Dostatek volnočasových aktivit pro děti a rodiče pomáhá využít společně strávený čas efektivně. Umožní spojit společné chvíle se sociálním kontaktem či vzděláváním.
Kurzy
Rekvalifikační kurzy mohou pomoci k lepšímu zaměstnání (Zdroj: Depositphotos)
  • ADRESNOST POMOCI: Poskytované dávky státní pomoci by měly být více adresné. Daňové slevy mohou mladým rodičům pomoci v jejich složité situaci.
  • PŮJČKY A ÚVĚRY: Zpřístupnění půjček pro mladé rodiny a nastavení podmínek tak, aby byly pro tuto skupinu skutečně prakticky využitelné.
  • BYDLENÍ: Nedostupnost vlastního bydlení je mezi mladými rodiči často zmiňovaným problémem, proto doporučujeme intenzivní řešení bytové situace.
  • PODPORA PRACOVNÍ MOBILITY: Zjednodušení cestování za prací by mohlo pomoci mladým rodinám najít vhodnější zaměstnání. Stát by mohl tento prvek podpořit například uznatelností nákladů na přesun nového zaměstnance mezi regiony.
  • PODPORA NÁPOMOCNÝCH ORGANIZACÍ: Kromě přímé finanční podpory neziskových organizací pomáhajících mladým rodinám může stát pomoci poskytnutím prostorů například REUSE centrům nebo nábytkovým bankám a zjednodušit komunikaci mezi OSPODem a centry.

Publikováno: 22. 6. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima