Zateplení bytových domů - klíčová schůze pro úsporu energie

Nejpozději v červnu se musejí konat v republice mnohdy obávané schůze Společenství vlastníků jednotek. Tato příležitost je vhodná i pro schválení rekonstrukce společných prostor, která může v době drahých energií přinést významné úspory pro celý dům.

Zateplení bytových domů se musí odsouhlasit na schůzi vlastníků bytů (Zdroj: Isover, Saint-Gobain)

Jak asi mnozí vědí, v průběhu první poloviny roku se musí v každém bytovém domě konat schůze Společenství vlastníků jednotek. Máte-li štěstí, nedosáhne taková schůze dramat, jaká známe například z filmu Vlastníci; naopak se může jednat o událost velmi přínosnou, kde se dají vyřešit různé problémy, jež dlouhodobě sužují obyvatele domu.  V současné době takovým problémem mnohdy bývají drahé energie. Náklady na ně se přitom dají snadno snížit rekonstrukcí.

Zateplení může uspořit až polovinu výdajů za energie

Někteří ze sousedů se mohou okamžité investici bránit, měli by však mít na paměti, že se jim jednorázový výdaj velmi brzy vrátí právě na nákladech za energie. Ideální je samozřejmě zateplit objekt celý. Jedině tak zcela minimalizujeme tepelné ztráty a spotřebu energií můžeme stáhnout až na polovinu. Zateplení přitom skýtá i další výhody, které by vlastníkům jednotek nemusely být proti srsti.

Zateplením zvýšíme vnitřní povrchovou teplotu konstrukce vnější stěny, a tak zabráníme kondenzaci vody na vnitřní straně stran a případnému vzniku plísní. Moderní a vzhled, který díky renovaci získá fasáda, navíc zvýší tržní hodnotu celého objektu. Využijeme-li pro zateplování minerální izolaci, může nám navíc pomoci také s odhlučněním budovy. Ve výsledku tak zateplení povede nejen k úsporám na energiích a vyššímu tepelnému komfortu, ale vytvoří zdravější a příjemnější prostředí pro všechny obyvatele domu.

Venkovní zateplení bytového domu
Venkovní zateplení bytového domu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud však nemáte odvahu ostatním vlastníkům navrhovat, že by se měl ihned zateplit celý dům, je vhodné zamyslet se nad menšími opatřeními, která mohou pokrýt významné tepelné ztráty. U bytových domů bývá častým prohřeškem například teplo unikající z vytápěných prostor do těch nevytápěných, jako jsou chodby nebo sklepy. Ideálním řešením je v takovém případě například zateplení stropu sklepa. Lze jej aplikovat i celoplošným lepením na stropní konstrukci bez dodatečného kotvení – ve sklepě systém ostatně nemusí vzdorovat rozmarům počasí a větru, a tak není nutné jeho zajištění upevňovat. Pro prostory typu sklepů a garáží se vyrábí i speciální druh minerální izolace opatřený finálním nástřikem v bílé či šedé barvě. Ten má dostatečný krycí efekt, takže už zateplení není třeba opatřovat žádným dodatečným nátěrem.

Staré zateplení již nemusí stačit

Rekonstrukce bývá někdy na místě i v případě, že dům v minulosti již zateplen byl. Sousedé mohou v tomto případě namítat, že zateplení již mají a nemá tedy smysl investovat do dalšího. Standardy na tloušťku izolace se však postupem času změnily. Před dvaceti lety se běžně doporučovala izolace o tloušťce 50 až 80 mm, dnes však máme normy přísnější, protože chceme, aby byl provoz domů udržitelnější. Nemluvě o stále rostoucí ceně energií na vytápění, která způsobuje, že se počáteční investice do zateplení vyplácí stále rychleji.

Proto je zde možnost provést takzvané zateplení na zateplení, které komfort v domě výrazně zvyšuje. Spočívá v umístění další vrstvy izolace na starší zateplení. Ujistíme-li se, že je stávající zateplení dostatečně pevné a stabilní, můžeme na něj umístit další vrstvu izolantu, abychom dosáhli ideální tloušťky.

Současné normy stanovují tloušťku izolantu na 140 až 200 mm u běžných staveb a na až 300 mm u pasivních domů, konkrétní číslo by ale měla určit projektová dokumentace a energetický posudek. Právě tyto náležitosti je třeba mít vyřízené předtím, než se do rekonstrukce domu pustíme. Začít bychom měli tím, že oslovíme energetického specialistu, který vypracuje takzvaný energetický posudek. V něm navrhne vhodná řešení.

Použití izolačních desek
Použití izolačních desek (Zdroj: Isover, Saint-Gobain)

Poté, co jsou navržená řešení schválena, se vypracuje projektová dokumentace, v níž jsou konkrétní opatření detailně rozpracována. Následně je třeba vybrat vhodné stavební materiály a najít spolehlivou firmu, která nám zaručí dobrý výsledek rekonstrukčních prací. Vždy je lepší si předem ověřit recenze řemeslníků, které si najímáme. Odbornou radu můžeme v tomto případě hledat i přímo u výrobců stavebních materiálů.

Rekonstrukci lze financovat z dotačních programů

Může se stát, že ačkoliv sousedy přesvědčíte o praktičnosti zateplení domu, budou mít stále jeden protiargument – nedostatek finančních prostředků. Často lze ale najít peníze ve společném fondu oprav. V současné době mohou navíc i samotná Společenství vlastníků jednotek žádat o podporu v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Dotace se poskytuje na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů či podlah. Pokrýt přitom může až polovinu výdajů na rekonstrukci. Investovat do zateplení tak může být v současné době velmi výhodné.

Součástí programu schůzí bývá obvykle vyúčtování za proběhlé období a možnost úspory nákladů do budoucna. Přesvědčivý předseda SVJ by tak měl již v tuto chvíli mít v ruce energetický posudek s návrhem optimálního řešení zateplení domu a v nejlepším případě i předjednanou nabídku od realizační firmy. V takové fázi pak stačí jen předložit návrh k odhlasování. Jinak by bylo nutné čekat na další příležitost, která třeba může přijít až za rok.

Máte-li tedy pocit, že vy i vaši sousedé platíte za energie na vytápění již příliš vysoké částky, nebo se vám zdá, že vaše bydlení neposkytuje komfort, jaký byste si všichni zasloužili, je možná na čase zasadit se o změnu. Schůze SVJ je pro to ideální chvílí.

Zdroj informací: Isover, Saint-Gobain

Publikováno: 4. 6. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima