Vyvarujte se chyb při žehlení

Také tak neradi žehlíte? Možná to je proto, že při žehlení se dopouštíme chyb, které nám samotnou činnost značně ztěžují. Co tedy děláme špatně?

Při žehlení se dopouštíme chyb, které nám ztěžují práci (Zdroj: Vileda)

Žehlení nepatří k našim oblíbeným činnostem možná právě pro těchto 5 chyb, kterých se dopouštíme a tím si práci značně ztěžujeme:

1. Žehlení oddalujeme, co to jde

Čím větší hromada, tím více zmačkané jednotlivé kousky. Jestli vás děsí už samotná příprava na žehlení, vůbec prkno neuklízejte. Když ho budete mít snadno dostupné, přežehlit pár kousků bude otázka chvilky.

2. Přeschlé prádlo

Funkce napařování je dnes již standardem u většiny žehliček a není to náhoda. Látka se daleko lépe žehlí, když je mírně vlhká. Sundejte prádlo ze šňůry o trochu dřív. Při sušení v sušičce zvolte program přímo určený k následnému žehlení. Příliš suchý kousek předem navlhčete obyčejnou vodou pomocí rozprašovače.

žehlení prádla
Přeschlé prádlo je lepší trochu navlhčit (Zdroj: Vileda)

3. Špatná výška žehlicího prkna

Špatně zvolená výška žehlicího prkna může za bolesti zad, ale i hlavy či zápěstí. Ideální výšku prkna poznáte tak, že můžete pohodlně položit celé dlaně na žehlicí plochu, aniž byste se museli ohnout či krčit ruce. Pokud máte doma žehlicí prkno po babičce, raději jej vyměňte za nové. S kvalitním pomocníkem, jako je například Total Reflect Plus od značky Vileda, ušetříte nejen zdraví, ale i čas. Potah tohoto prkna je totiž vybavený nepropustnou metalizovanou vrstvou, která odráží 100 % tepla ze žehličky zpět na prádlo a výrazně tím žehlení urychluje.

Žehlicí prkno Total Reflect Plus
Žehlicí prkno Total Reflect Plus (Zdroj: Vileda)

4. Vše žehlíme na stejnou teplotu

Roztřídit prádlo podle barev před praním je samozřejmost. Jen málokdo ale třídí oblečení dřív, než se pustí do žehlení. Při něm je rozhodující především materiál. Každý druh tkaniny totiž potřebuje jinou teplotu. A protože se žehlička rychleji zahřívá, než stydne, je dobré začít s kousky, kterým stačí nižší stupně, jako jsou polyester či viskóza. Vyšší teplotu naopak vyžaduje bavlna či len. Takové prádlo si proto nechejte až na závěr.

Vileda Viva Express
Rozlišujte, z jakého materiálu je oblečení (Zdroj: Vileda)

5. Nedostatečná péče o žehličku

Stejně jako jiné domácí spotřebiče, i žehlička je ohrožená vodním kamenem. Zanesený přístroj potom nemusí správně fungovat a místo průběžného napařování vám může špinavá voda udělat na oblečení fleky. Některé dražší žehličky jsou sice vybavené odvápňovacím systémem a s kohoutkovou vodou si tak poradí, přesto je dobré přístroj čas od času pročistit. U levnějších napařovacích žehliček, byste pak měli používat jen destilovanou vodu.

Publikováno: 1. 11. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima