Jak zabránit vzniku plísní v bytě?

Pokud objevíme, že se nám někde v bytě začala tvořit plíseň, pustíme se do jejího odstranění. Všeobecně je známo, že plísně jsou škodlivé na naše zdraví, zvláště u citlivých jedinců, jako jsou malé děti či lidé s oslabenou imunitou, může dojít k nepříjemným zdravotním problémům. Co tedy udělat, abychom předešli vzniku plísní?

Vznik plísní může být v důsledku našeho nevhodného způsobu bydlení (Zdroj: Depositphotos)

Jedním z důvodů vzniku plísní může být stavební závada. Může se jednat o chybně provedenou hydroizolaci, nevhodné zateplení či jiné příčiny. V takovém případě je lepší se obrátit na odborníky, kteří dokáží přesně stanovit příčinu i způsob opravy. Ovšem další příčinou může být naše vlastní nevhodné užívání bytu. 

Plíseň u okna
Plíseň se velmi často jako první objeví u okna či v koutech pokoje (Zdroj: Depositphotos.com)

Problémem bývá náš způsob života. Šetříme na topení, neumíme větrat, běžně přispíváme k navyšování vzdušné vlhkosti například sprchováním, sušením prádla v bytě, vařením bez použití odsavače par, používáním různých zvlhčovačů vzduchu a podobně. Pára, která při těchto činnostech vzniká, není odvětrávána a tak se sráží na zdech a vsakuje se do nich. 

Zamlžené okno
Vlhkost se sráží nejčastěji na okně (Zdroj: Depositphotos.com)

Problém tedy můžeme odstranit našimi návyky. Topení nastavte na stálou teplotu, zabraňte kolísání teplot v bytě. Větrat se má v zimním období krátce a intenzivně, v létě je dobré nechat proudit vzduch bytem. Při vaření vždy zapínejte odsavač par. Nainstalujte si odvětrávání do koupelny. Prádlo sušte na balkoně, popř. sušák nainstalujte na venkovní parapet.

Pára nad hrncem při vaření
Při vaření používejte odsavač par (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 13. 11. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima