Začíná výstava fotografií Anthropocene

Od 12. do 24. listopadu bude v CAMPu, Centru architektury a městského plánování, probíhat výstava fotografií Edwarda Burtynského s názvem Anthropocene. Tento Kanaďan je jedním z nejvýraznějších a nejrespektovanějších představitelů současné krajinářské fotografie. Ve své tvorbě se dlouhodobě soustředí na zachycení přeměny krajiny, která přichází kvůli zásahu člověka o svůj původní charakter. Výstavu 80 fotek na velkoplošné obrazovce doplní filmová přehlídka, přednáška Edwarda Burtynského a diskuse s tématem vlivu člověka na planetu.

Dechberoucí snímky názorně ukazují dopad lidstva na naši planetu (Zdroj: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto)

V CAMPu se Edward Burtynsky představí české veřejnosti osobně vůbec poprvé. Hlavním poznávacím znakem jeho fotografií je kontrast mezi monumentalitou přeměňované krajiny a lidskou malostí. „Výstavou a dokumentem Antropocén: Epocha člověka jsme chtěli zachytit dobu, v níž jsou hlavní příčinou trvalých globálních změn lidé. Při natáčení jsme navštívili šest ze sedmi kontinentů, 20 zemí a 43 různých lokací,“ vysvětlují tvůrci Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Výstavu fotek, které vznikaly v samotných centrech největších industriálních oblastí světa doplní česká premiéra filmu Antropocén: Epocha člověka, který získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava cenu za nejlepší svědectví o přírodě.

V CAMPu se Edward Burtynsky představí české veřejnosti osobně vůbec poprvé (Zdroj: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto)
Lidé v současnosti ovlivňují Zemi a geologické procesy více než všechny přírodní síly dohromady (Zdroj: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto)

Dosáhli jsme bezprecedentního okamžiku v historii naší planety. Lidé v současnosti ovlivňují Zemi a geologické procesy více než všechny přírodní síly dohromady,“ dodává Burtynsky. Antropocén: Epocha člověka je dokumentárním snímkem, který čtyři roky natáčel oceňovaný tým ve složení Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Jedná se o dokument, který kombinuje umění a vědu a přináší náhled na klíčový moment v historii geologie. V CAMPu budou moci lidé během listopadu zhlédnout také další fotografovy dokumenty Watermark a Manufactured Landscapes.

Kanadský fotograf Edward Burtynsky je jedním z nejvýraznějších a nejrespektovanějších představitelů současné krajinářské fotografie (Zdroj: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto)
Na své master class promluví nejen o fascinaci přírodou (Zdroj: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto)

Vedle výstavy, diskuse a filmových projekcí proběhne v CAMPu i přednáška samotného Edwarda Burtynského, ve které promluví nejen o fascinaci přírodou, ale také o její razantní proměně vlivem narůstající industrializace a migrace. Výstava Anthropocene i její doprovodný program je pro veřejnost zdarma s předchozí rezervací místa na www.praha.camp.

V Číně posledních dvacet let dokumentoval přírodu přímo v centru největších industriálních oblastí (Zdroj: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto)
Fotografie názorně ukazují dopad lidstva na naši planetu (Zdroj: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto)
Za součást antropocénu považujeme i rozbíjení ekosystémů nebo vymírání živočišných druhů (Zdroj: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto)
Jak vypadá proměna krajiny vlivem narůstající industrializace a migrace (Zdroj: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto)

Publikováno: 14. 11. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima